Slovo „Advent“ znamená v latinčine príchod. Vlastne je to „Adventus Domini“, čiže príchod pána. Adventným časom sa v kresťanskom svete chápe obdobie príprav na príchod Ježiša Krista na tento svet. Začiatky adventu siahajú do 4. storočia, kedy sa oslavoval určitý počet (2 až 6) adventných nedieľ. Až rímsky pápež Gregor Veľký stanovil adventný čas na 4 týždne. S adventným časom sa často spájajú tradície a zvyky.
Vedeli ste, že mnoho zvykov spájaných s adventom má pôvod v Nemecku? Ak nie, tak čítajte ďalej.

Adventný veniec

Adventný veniecvianocna-dekoracia-na-stol so svojimi štyrmi sviečkami predstavuje na svetlo, ktoré prišlo na svet s narodením Ježiša Krista. Počiatky adventného venca siahajú do roku 1839 do mesta Hamburg. Tam pôsobil evanjelický farár Johann Hinrich Wichern v modlitebni nazvanej „Drsný dom“. V tomto „dome“ našli ubytovanie opustené deti. Na neustále otázky detí, koľko dní zostáva do Vianoc, sa Johann H. Wichern rozhodol zavesiť drevený svietnik s 23 sviečkami – 19 malých červených sviečok znázorňujúcich počet zostávajúcich pracovných dní do Vianoc a 4 biele veľké sviečky predstavujúce zostávajúce nedele do Vianoc. Pôvodný evanjelický zvyk si našiel svoje miesto aj v katolíckej cirkvi. V pravoslávnych aj gréckokatolíckych cirkvách má adventný kalendár 6 sviečok. V dnešnej dobe poznáme adventný kalendár so 4 sviečkami ako symbol 4 zostávajúcich adventných nedieľ do Vianoc.

Adventný kalendár

História adventného kalendára začína v 19. storočí. Prvé adventné kalendáre pochádzajú z protestantského prostredia. Nábožná rodina urobila kriedou čiarky na každý deň decembra od prvého až do Adama a Evy. Prvý známy ručne vyrobený adventný kalenadventkalender-christmas-1384250598gk48ndár je z roku 1851. Prvý tlačený kalendár vyrobil na švábskej fare Gerhard Lang (1881- 1974) v Maulbronn v Nemecku. Inšpiráciu mu bola jeho mama, ktorá mu ako dieťaťu urobila kalendár s 24 malými sviečkami zastrčených do podložky s obrázkom. Neskôr Lang participoval na tvorbe kalendárov vo firme Reichhold & Lang. Prvý tlačený adventný kalendár, hoci bez otváracích okienok, bol vydaný v r. 1908. Tento kalendár
bol pomenovaný „Vianočný kalendár“ alebo „Munich Christmas- Calendar“. So začínajúcim 20. storočím Lang vydal prvý Adventný kalendár s malými dvierkami na otvorenie. Druhá svetová vojna ukončila úspech nemeckej tradície. Bola zakázaná produkcia týchto kalendárov. Prvý špeciálny kalendár po druhej svetovej vojne sa vytlačil v r. 1946. V dnešnej dobe poznáme adventný kalendár s otvárateľnými okienkami, v ktorých si deti nájdu 24 sladkých dobrôt, ale aj netradičné varianty kalendáru s nápaditými darčekmi.

Vianočné trhy

Vianočné trhy sú pouličné trhy spojené s oslavou Vianoc počas adventu, hlavne štyri týždne pred munchen-zimaŠtedrým dňom. Pôvod majú v Nemecku a Rakúsku, odkiaľ sa rozšírili do celého sveta. História siaha do neskorého stredoveku v nemecky hovoriacich krajinách. Pôvodne slúžili k tomu, aby sa ľudia zásobili pred zimným obdobím potravinami, teplým oblečením a ďalšími potrebami nutnými pre prežitie zimy. Viedenské trhy patria medzi najstaršie a ich korene siahajú až do roku 1294. Prvú zmienku o vianočných trhoch v Nemecku nájdete v roku 1310, ktoré sa konali v Mníchove. Nasledovali trhy v mestečku Bautzen v roku 1384 a vianočné trhy v Drážďanoch v roku 1434. Túto tradíciu nasledovali aj iné mestá a krajiny. Nemeckí imigranti priniesli túto tradíciu aj do USA. Neodmysliteľnou súčasťou vianočných trhov je vianočný stromček a varené víno tzv. Glühwein. Dnes si na vianočných trhoch môžete pochutiť na rôznych dobrotách, alebo nakúpiť si tradičné a možno aj netradičné vianočné suveníry.